Home / News_el / Συμμετοχή στο συνέδριο ICWL2019, στο Μαγδεβούργο

Συμμετοχή στο συνέδριο ICWL2019, στο Μαγδεβούργο

Το MSN lab του Πανεπιστημίου Μακεδονίας συμμετείχε στο 18o συνέδριο ICWL2019 (International Conference on Web-based Learning) που πραγματοποιήθηκε από τις 23 έως τις 25 Σεπτεμβρίου στο Μαγδεβούργο της Γερμανίας. Το συνέδριο ICWL2019 διοργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών του Μαγδεβούργου και φιλοξένησε πάνω από 80 ερευνητές σε παράλληλες συνεδρίες, εργαστήρια και επιδείξεις.

Στο συνέδριο παρουσιάσαμε την εργασία “Ontology-based Modelling for Cyber Security E-Learning and Training”, που προτείνει την οντολογία COFELET, μια οντολογία που περιγράφει τα βασικά στοιχεία των σοβαρών παιχνιδιών που είναι συμβατά με το πλαίσιο COFELET μαζί με τις διασύνδεσεις τους και τις ιδιότητές τους. Η εργασία που παρουσιάστηκε ήταν μεταξύ των τεσσάρων εργασιών που επελέγησαν ως υποψήφιες για το “Best paper award”.